Standart Espresso Nasıl Yaparım?

detaylar için tıklaRestaurantlarımızda içecek hazırlama bölümünde yaptığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak hazırlanır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin kaliteli olması için kahvemizin hatasız ve standartlara uyması lazım.
Öncelikle kusursuz bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha doğru olacağını bilmemiz lazım.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devamı gelir sonrasında espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen hızlanıp yavaşlamayacak. Daha sonra sıkıştırma işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) koyduğumuz kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bunu da metal tamper kullanmanızı öneririm. Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha doğru sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg baskı ile sıkıştırdıktan sonra espresso makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Sonra kaşığımızı makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu zaman zarfında aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Standart bir espresso yapabilmeniz için süre önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml kahve almamız lazım. Şayet bu şartlara uyuyorsa o zaman kahvemiz standart bir espressodur.
espresso makinesi
Ama yürmidört saniyeden erken akmışsa otuz ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha geç olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
Yirmidört saniyeden daha erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da değirmenimiz kalın öğütüyordur.

30 saniyeden geç dolduysa
• Sıkıştırma işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz çok ince öğütüyordur.
Hataları Düzeltme
İlk başta kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan düşük veya çok basınç uyguluyorsa, servisten destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru templeme çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak daha fazla bilgi şekilde elinizi eğitin. Bundan da şüpheniz yoksa öğütücü kontrolü yaparak standart akışı sağlayabilirsiniz.
Şayet öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip bütün işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı yakalayana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bunları denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun hava şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *